החלפת שתלים

  על הניתוח

  ניתוח החלפת שתלים הינו ניתוח פופולרי מאוד, כפועל יוצא מריבוי ניתוחי הגדלת החזה בשלושים השנה האחרונות בישראל.

  בניגוד לדעה הרווחת נכון לשנת 2022 אין שתלים לכל החיים. אם שמעתן אמירה כזו היא אמירה מוטעית ומטעה.

  חברות השתלים ממליצות להחליף שתלים כל עשור. המידע שיש בידינו מצביע על כך שהשתלים מחזיקים מעמד יפה מאוד לאורך העשור הראשון להחדרתם, אך בחלוף כעשור, המעטפת החיצונית שלהם מתחילה להחלש ועשוי להווצר קרע ספונטני. אם עברת הגדלת חזה לפני כעשר שנים אין הכרח בהחלפת השתלים. במידה וביצעת סונר (אולטראסאונד) שמצביע על כך שהשתלים שלמים, שאין סיליקון חופשי בבתי השחי ואת אוהבת את מראה ומרקם השדיים שלך – אין הכרח בהחלפת השתלים אלא במעקב בלבד.

  הסיבות אם כך להחלפת שתלים הינן – חלוף הזמן, קרע בשתל, רצון המטופלת בהגדלה או הקטנת נפח השתלים או התקשות של הקופסית סביב השתל.

  ניתוח החלפת שתלים יכול להתבצע בהרדמה מקומית או כללית. בדרך כלל נשתמש בצלקת הקיימת על מנת להחליף את השתלים. במהלך הניתוח נחשוף את השתלים הקיימים, נוציא אותם וננקה את הכיס היטב. נסרוק את הקופסית, נדגום אותה במידת הצורך ונרחיבה על מנת שתכיל בנוחות את השתל החדש ונכניס את השתלים החדשים. היות ומשתמשים בצלקת קיימת שאינה מעוצבבת מלכתחילה ואין צורך ליצור כיס חדש הניתוח כמעט שאינו כואב ולכן אין צורך לחשוש מזכרון הכאב שהיה, אם היה, לפני ניתוח הגדלת החזה שעברתן.

  ההחלמה קצרה יחסית. דר’ שיין אינו משתמש בנקזים ברוב ניתוחי החלפת השתלים ואינו מניח חבישה לוחצת לאחריהם. בהמשך רכזנו עבורך אוסף של שאלות נפוצות שאנחנו נשאלים על החלפת שתלים במדיות השונות ובמהלך פגישות הייעוץ.

  החלפת שתלים בחזה

  איך אני יודעת אם אני צריכה להחליף את השתלים?

  בנוסף לבדיקה העצמית וההתבוננות במראה, יש לבצע בדיקות הדמיה לשד (ממוגרפיה או אולטרסאונד) אשר ייתנו מידע נוסף: האם השתלים שלמים או קרועים? בהנחה שהשתשתלים שלך שלמים, אין סיליקון חופשי בבלוטות הלימפה בבתי השחי ושאת אוהבת את מראה ותחושת החזה שלך – אין צורך להחליף את השתלים.

  למי מתאים ניתוח החלפת שתלים? באילו מקרים נצטרך להחליף שתלים?

  ניתוח החלפת שתלים מתאים לכל מי שעברה ניתוח הגדלת חזה עם שתלי סיליקון שיש לה קרע מוכח באחד מהמשתלים או שהיא מעוניינת לשנות את מראה החזה ואת התחושה שלו. ניתן לבצע ניתוח החלפת שתלים אם נוצרה התקשות של אחד השדיים סביב השתל – תופעה הידועה כהתקשות קופסית או שחלפו מעל עשר שנים מאז הניתוח שבו הוחדרו השתלים. אם עברת שינויים משמעותיים במשקל או לידות שהשפיעו משמעותית על מראה החזה שלך לאחר ניתוח הגדלת חזה שעברת ואת מעוניינת לשפר את מראה השד באמצעות ניתוח הרמת חזה או הקטנה, לעיתים נמליץ גם על החלפת השתלים באותו הניתוח.

  כל כמה שנים צריך להחליף שתלים?

  חברות השתלים ממליצות להחליף את שתלי הסיליקון בכל עשור מחשש להווצרות קרע ספונטני בשתל לאחר תקופה זו. עם זאת אין בכך חובה וניתן לעקוב אחרי השתל באמצעות סונר (אולטראסאונד) אחת לשנה ובכך לקחת בעצם סיכון מחושב – להשאר עם השתלים מעבר לעשור ורק בעת זיהוי קרע – לעבור ניתוח החלפת שתלים.

  האם כל מנותחת שעברה הגדלת חזה עם שתלי סיליקון תחליף את השתלים במהלך חייה?

  התשובה לכך חיובית. טרם הומצאו שתלים המיועדים להשאר “לכל החיים” וההמלצה החד משמעית של יצרניות השתלים ושלנו כמנתחים פלסטיים הינה להחליף את השתלים אחת לעשור. מכאן שכל מי שעברה הגדלת חזה או הרמת חזה עם שתלים תזדקק לפחות לניתוח אחד נוסף של החלפת השתלים בעתיד. במקרים מסויימים ניתן להשאר עם השתלים למשך פרק זמן ארוך יותר.

  זוהה לי קרע בשתל – מה רמת הדחיפות בניתוח החלפת שתלים?

  אם חלילה זוהה קרע עליך לעבור החלפת שתלים. אין זהו ניתוח דחוף, יש בהחלט מקום לבחור היטב את המנתח ואת השתל שיחליף את השתל הקרוע. דר’ שיין ממליץ להחליף את השתלים תוך מספר שבועות לאחר זיהוי הקרע – לאחר שבחנת היטב את כל ההיבטים הקשורים לניתוח. כמובן שאם תרצי להתנתח קודם זוהי אפשרות אך אין מדובר בניתוח שיש לבצעו “מהיום למחר”. יש לא מעט נשים שמסתובבות עם קרע לא מאובחן שנים רבות ללא כל השפעה סיסטמית, נהפוך הוא – השד נראה רך וטבעי.

  מהן בדיקות ההדמייה לצורך זיהוי קרע בשתל?

  מנתח מיומן ידע לזהות קרע בסבירות גבוהה באמצעות בדיקה גופנית בלבד אך לרוב נמליץ על ביצוע סונר (אולטראסאונד) לחזה ולבתי השחי. בדיקת סונר היא בדיקה מדוייקת במעל 80%. בדיקה מדוייקת אף יותר הינה בדיקת MRI של השדיים. במידה וזוהה קרע בסונר אבל את אוהבת את מראה החזה שלך וטרם חלף עשור מהניתוח בו הוכנסו השתלים – נמליץ על ביצוע MRI בטרם נשקול ניתוח החלפת שתלים.

  היכן ניתן לבצע בדיקות הדמיה (אולטראסאונד או MRI) לאבחון קרע בשתל?

  בדיקות הדמיה לאבחון קרע בשתל ניתן לבצע דרך קופות החולים. לרוב כירורג שד הוא זה שיפנה אותך לבדיקות. הבדיקה הנפוצה לאבחון קרע בשתל הינה סונר (אולטראסאונד) של החזה. דר’ שיין מבצע בדיקות סונר של החזה למנותחות שלו ולנשים שונות על פי דרישה אך בדיקה איכותית זו לא מכוסה, לצערנו, על ידי קופות החולים או חברות הביטוח השונות. במידה ואת מעוניינת לעבור סונר ייעודי לשתלים על ידי דר’ שיין תוכלי להשאיר פרטים בדף צור קשר כאן באתר.

  האם שתלי סיליקון בחזה הם שתלים “לכל החיים”?

  לא. שתלי סיליקון מתבלים עם הזמן. איש לא מתקן אותם או מתחזק אותם בתוך הגוף. הטכנולוגיות הנוכחיות לייצור שתלים מעניקות רמת בטיחות גבוהה מאוד אך נכון לשנת 2022 עדיין לא ניתן לייצר שתל שישאר שלם למשך כל חיי המטופלת.

  מהי קופסית? מהם התסמינים להתקשות קופסית?

  סביב כל גוף זר שמחודר לגופנו נוצרת רקמת חיבור דקיקה, המכונה קופסית. קופסית נוצרת סביב מסתמים או קוצבי לב, שתלי מפרק ועוד. גם סביב שתלי הסיליקון בחזה נוצרת קופסית. ב 85% מהמקרים הקופסית עדינה ורכה אך יש מקרים מסויימים בהם הקופסית מתכווצת ונהיית נוקשה. מצב זה קרוי התקשות קופסית ועשוי לעוות את השד ולגרום כאבים וסבל. כל השדיים אמורים להיות רכים לאחר ניתוח הגדלת חזה או הרמת חזה עם שתלים. התקשות של החזה לאחר ניתוח – מצביעה על התפתחות קופסית. רק במצבים נדירים ולבקשת המטופלת נבחר שתל שיגרום לחזה להרגיש מוצק או נוקשה אבל, שוב, זוהי בחירה חריגה של המטופלת. הרוב המכריע של הניתוחים מיועדים לתת תחושה טבעית ורכה של השד וכל חריגה מתחושה זו עשויה להצביע על התקשות.

  האם ניתוח החלפת שתלים הוא הטיפול היחיד בהתקשות קופסית?

  לא. במקרים מסויימים ניתן לטפל בהתקשות קופסית באמצעות תרופה הקרויה “סינגולייר”. במידה ושמת לב להתקשות של אחד השדיים, דר’ שיין ממליץ לך לפנות בהקדם למנתח שלך על מנת לשקול את הטיפול התרופתי הזה. ניתן לפנות אלינו, גם אם לא נותחת אצלנו, לצורך בדיקה והתאמת הטיפול. יש לזכור שהשד אמור להיות רך גם לאחר החדרת שתלי סיליקון. שד “נוקשה” מעיד על התקשות קופסית.

  מהו זמן ההחלמה לאחר ניתוח החלפת שתלים?

  לאחר ניתוח החלפת שתלים אין צורך באשפוז וגם לרוב אין צורך בהשארת נקזים. ההחלמה מניתוח החלפת שתלים קלה יחסית. החזרה לתפקוד רגיל תתבצע מספר ימים לאחר הניתוח. רמת הכאב נמוכה עד לא קיימת ובכל מקרה תנוהל באמצעות משככי כאבים פשוטים יחסית כמו אופטלגין ואקמול.

  האם ההחלמה מניתוח החלפת שתלים היא קשה?

  ההחלמה מניתוח החלפת שתלים היא אחת הקלות שאני מכיר בכירורגיה פלסטית. החזרה לתפקוד רגיל מתבצעת כבר ביום הניתוח. חזרה לפעילות מלאה, לרבות פעילות גופנית מאומצת, תלויה במאפיינים שונים כגון סוג השתלים, גודלם ביחס לרקמת השד, מידת המניפולציה שבוצעה בכיס ובקופסית המקיפה את השתל במהלך הניתוח וגורמים נוספים. כאבים קלים לאחר הניתוח  מטופלים בסיוע תרופות לשיכוך כאבים מסוג אקמול או אופטלגין.

  האם קיימים סיכונים בניתוח החלפת שתלים?

  כמו בכל ניתוח, גם בניתוח החלפת שתלים קיימים סיכונים. סיכונים אלו נדירים ביותר ונרחיב עליהם בטפסי ההסכמה אותם תקבלי לעיון בביתך לפני ביצוע ניתוח החלפת שתלים במרפאתנו. יש לציין שמעל 98% מניתוחי החלפת שתלים אצל דר’ שיין עוברים ללא כל סיבוך ושני האחוז הנותרים בעיקרם הם מקרים של נשים שמעוניינות בשתל גדול יותר מזה שהוכנס בניתוח. כך שניתן לומר שניתוח החלפת שתלים הינו ניתוח ביותר.

  האם במהלך ניתוח החלפת שתלים ניתן להחליף לשתלים גדולים או קטנים יותר?

  התשובה לרוב חיובית ותלויה במאפייני החזה שלך וברצונותיך. חשוב לי לציין שעל מנת לראות עליה בנפח השד בעין עלינו לעלות לפחות ב 100 סמ”ק מנפח השתל הקיים. במידה ונרצה לרדת מהנפח הקיים, ייתכן ונזדקק גם להרמת חזה אך לא בהכרח.

  האם ניתן להחליף שתלי סיליקון בשומן עצמי?

  התשובה לכך חיובית. יש לא מעט נשים שמבקשות זאת. חשוב לזכור שהזרקת שומן עצמי מעניקה כחצי מידה עד מידה של עליה בנפח השד כך שאם היו לך שתלים הגדולים מ 200 סמ”ק סביר שתזדקקי ליותר מהזרקת שומן אחת על מנת לתת לך את המלאות שהייתה עם השתלים.

  האם ניתן להחליף שתלי סיליקון בשתלי מי מלח?

  התשובה לכך שלילית. בארץ לא מקובל להשתמש בשתלי מי מלח. הם נחותים יותר משתלי הסיליקון מבחינות רבות.

  האם ניתן להניק לאחר ניתוח החלפת שתלים?

  כן. השתלים מונחים מאחורי רקמת השד ולא בתוכה ולכן אין מגבלת הנקה לאחר ניתוח החלפת שתלים (וגם לא אחרי ניתוח הגלדת חזה).

  כמה עולה החלפת שתלים בחזה?

  מחיר של החלפת שתלים בחזה הוא 25,700.

  לסיכום

  אם החלטת שאת מתאימה להחלפת שתלים את מוזמנת ליצור כאן קשר.

  שלך, דר’ שיין.

  כתבו לנו / דברו איתנו