המסת שומן

בעמוד שלפניכם תמצאו את כל המידע בנוגע לשיטות השונות להמסת שומן (כמו המסת שומן בחום והמסת שומן בקור, המסת שומן בלייזר ועוד), אזורי המטרה האפשריים לנשים ולגברים, יעילות ההליך, אופן הביצוע שלו, מחירי המסת שומן וטיפים למתעניינים בהמסת שומן ללא ניתוח. נזכיר, כי במרפאה של ד”ר שיין, מהמרפאות הבולטות בארץ לניתוחים פלסטיים ואסתטיים בשיטות מתקדמות, תוכלו לקבל מידע, ייעוץ וליווי אישי.

מהי המסת שומן?

המסת שומן, או ליפוליזיס, היא תהליך פשוט שאינו פולשני, הצובר פופולאריות בשנים האחרונות. מדובר בחשיפה מבוקרת לתנאים שתאי השומן אינם מסוגלים לעמוד בהם, על מנת לחסל את תאי השומן ולהפחית את רקמות השומן באזורי מטרה.

תאי השומן בגופנו נוצרים בשנות הילדות שלנו ואינם מתרבים לאורך החיים. כאשר צריכת הקלוריות עולה על ההוצאה האנרגטית שלנו והגוף יכול לשמור את האנרגיה לעתיד, הוא עושה זאת באמצעות המרת הקלוריות לרקמת שומן ואחסונה בתאי השומן שכבר נמצאים בגוף. כך יוצא, שתאי השומן הם בעלי יכולת ייחודית להתרחב ולאגור בתוכם עוד חומר, אולם בניגוד לפעילות של רקמות אחרות בגוף – הם לא מתרבים, ומכאן היעילות הגבוהה של הליכי המסת שומן ופגיעה בתאי השומן הקיימים.

בתהליכי המסת שומן הנערכים בדרך כלל על ידי חשיפת תאי השומן לתנאים קיצוניים, תאי השומן נפגעים ולאחר מכן מפונים מן הגוף, כחלק מן ההליך או באופן טבעי על ידי הגוף עצמו. חשוב לזכור, כי טיפול המסת שומן בכל טכניקה (כמו גם טיפולי שאיבת שומן, שהם טיפולים פולשניים) מתמקדים באזורי מטרה ועל כן הם אינם תחליף לתזונה מאוזנת ושמירה על משקל גוף תקין, אלא פתרון לאזורים בהם מצבורי רקמת שומן פוגעים במראה הכולל, כמו למשל המסת שומן בבטן, המסת שומן בצוואר, המסת שומן בידיים וכן הלאה.

בסיומו של הטיפול בדרך כלל משקל הגוף לא ישתנה באופן משמעותי (תאי רקמת השומן הם תאים קלים ביחס לתאי רקמת שריר למשל, ולכן גם כאשר אזור המטרה מתמצק ומראהו משתנה באופן דרמטי – השינוי במשקל הגוף יהיה מזערי).

בסופו של תהליך, אזור המטרה יכיל פחות תאי שומן, מטרה שתישמר לאורך כל החיים מפני שתאי שומן חדשים, כאמור, אינם נוצרים לאחר גיל הבגרות.

חשוב לציין כי לתוצאה סופית אופטימאלית לאחר המסת שומן, חשוב לאמץ הרגלי תזונה בריאים ושיגרה קבועה של פעילות גופנית.

אילו שיטות המסת שומן קיימות?

תאי השומן הם תאים רגישים יחסית והם ניזוקים בחשיפה לחום, לקור, ולתנאים נוספים שתאי גוף אחרים יכולים לשאת ללא קושי או נזק. כל טיפול של המסת שומן, בין אם המסת שומן בלייזר, המסת שומן בחום, המסת שומן בהקפאה או בקור ואחרות – חושף את תאי השומן באזור המטרה, שבו נערך הטיפול, לתנאים שפוגעים ביכולתם של תאי השומן לשרוד. הנה כמה מהשיטות הנפוצות לטיפולי המסת שומן.

המסת שומן בקור

המסת שומן בקור היא אולי הטכניקה הנפוצה בארץ להמסת שומן. הטיפול מבוצע על אזור מטרה ספציפי (כמו המסת שומן בבטן, המסת שומן בידיים, המסת שומן בצוואר, המסת שומן ברגליים וכן הלאה) כאשר המכשור הטיפולי כולל מעין מכשיר יניקה וידית.

המכשיר מבצע שאיבה עדינה בוואקום לאזור המטרה וחושף את התאים שנשאבו לטמפרטורות נמוכות שיזיקו לתאי השומן אך לא יפגעו בתאים מסוגים אחרים. הטיפול נמשך כשעה, ומדובר בסדרה של שלושה טיפולים לפחות בדרך כלל, בהפרשים של כחודש בין טיפול לטיפול.

שאיבת שומן בקור יתרונות: שאיבת שומן בקור מתאימה לגברים ולנשים ולמעשה הרוב המכריע של המטופלים יכול לעבור את ההליך. בתמונות הסרת שומן בקור לפני ואחרי ניתן לראות כי מטופלים רבים מגיבים היטב לטכניקה זו.

מדובר בהליך זול יחסית להליכים אסתטיים אחרים (כמו למשל שאיבת שומן) ובעל סיכויים גבוהים לתוצאות טובות עם סיכון נמוך במיוחד לתופעות לוואי. גם במקרה של תופעות לוואי מדובר בדרך כלל בתופעות לוואי זמניות וקלות כמו אודם באזור הטיפול או פריחה.

שאיבת שומן בקור חסרונות: חשוב לדעת כי לתהליך שאיבת שומן בהקפאה או בקור עשויות להיות תגובות שונות מטעם מטופלים שונים וקשה לאמוד את רמת ההצלחה של הטיפול מבעוד מועד.

את התוצאות האופטימאליות ניתן לבחון רק כארבעה חודשים מתום הטיפול האחרון מפני שהגוף מפנה את תאי השומן שניזוקו בהליך איטי.

חשוב לזכור, כי בתהליך הקפאת שומן או המסת שומן בקור, כמו גם בכל תהליך אחר של הסרת שומן, לא מדובר בתחליף לאימוץ הרגלי תזונה בריאים.

המסת שומן בחום

חשיפה של תאי השומן לחום פוגעת בהם ובתוך קטגוריית המסת שומן בחום נמנה את טיפולים כמו: המסת שומן בגלי רדיו, המסת שומן בגלי רדיו (המסת שומן בודי טייט), המסת שומן בלייזר או המסת שומן באנרגיה חשמלית. המסת שומן בחום מבוצעת באופן דומה לזה של המסת שומן בקור אולם בדרך כלל גורמת פחות אי נוחות במהלך הטיפול.

גם בשיטות השונות של המסת שומן בחום מבוצעת סידרה של ארבעה עד שישה טיפולים בדרך כלל, כאשר אורך כל טיפול בין 40 ל – 60 דקות. גם כאן, את תוצאות הטיפול הסופיות ניתן לראות רק לאחר כשלושה חודשים, לאחר פינוי תאי השומן המומתים מאזור המטרה שטופל.

המסת שומן בחום יתרונות: המסת שומן בחום היא תהליך נוח יותר שגורם פחות אי נוחות למטופל, בניגוד לתהליך המסת שומן בהקפאה שם החשיפה לקור והוואקום באזור המטרה הם לעיתים פחות נעימים במהלך הטיפול (אם כי הם אינם גורמים כאב).

היתרונות הנוספים שמנינו בתהליך המסת שומן בהקפאה הם נכונים גם עבור המסת שומן בקור, כאשר מדובר בתהליך שאינו פולשני, עם סיכויי הצלחה גבוהים וסיכויים נמוכים לתופעות לוואי, בעלות מופחתת יחסית לתהליך שאיבת שומן למשל.

המסת שומן בחום חסרונות: לא כל המטופלים בתהליך המסת שומן בחום מגיבים בצורה זהה ויש מטופלים אצלם התוצאות יהיו ניכרות פחות.

נזכיר שוב כי המסת שומן מכל סוג אינה מהווה תחליף לתזונה נכונה ושיגרת פעילות גופנית. במקרה של פעילות מיטבית באזורי טיפול עתירי תאי שומן ייתכן רפיון של העור לאחר תום הטיפול.

שאיבת שומן – הסרת שומן בניתוח

נזכיר בקצרה את האפשרות של שאיבת שומן, שהיא תהליך פולשני – ניתוחי שמתאים למעוניינים להיפרד לשלום מכמות משמעותית של רקמת שומן (בדרך כלל עד שלושה ליטרים של שומן בכל אזור מטרה), בניגוד לתהליכי המסת שומן המאפשרים שינויים עדינים יותר.

מי שאינם מתאימים להליך המסת שומן או המחפשים הליך דרמטי יותר, מוזמנים לקבל ייעוץ מקיף במרפאת ד”ר שיין בנוגע לשאיבת שומן.

שאיבת שומן יתרונות: תהליך בעל תוצאות מיידיות עם אפשרות להסיר ניתוחית כמויות גדולות יותר של רקמת שומן וללא אפשרות להליך ללא תוצאות

שאיבת שומן חסרונות: מדובר בהליך פולשני, בתג מחיר גבוה יותר ביחס לזה של כל שיטות המסת השומן ועם תהליך החלמה וסיכויים לסיבוכים.

למי מתאימה המסת שומן?

המסת שומן מתאימה למגוון נרחב של מטופלים בטיפול באזורי מטרה רבים, כמו למשל:

  • המסת שומן בבטן או המסת שומן בטני
  • המסת שומן בברכיים
  • המסת שומן ברגליים
  • המסת שומן במותניים
  • המסת שומן בירכיים החיצוניות או הפנימיות
  • המסת שומן בגב
  • המסת שומן בחזה לגברים
  • המסת שומן באזור הישבן
  • המסת שומן בסנטר
  • המסת שומן מתחת לעיניים

אזורים עדינים יותר בפנים דורשים תשומת לב ותפעול עדין ולעיתים הם אינם מתאימים להליך המסת שומן.

המועמדים המתאימים ביותר להמסת שומן הם אלה בעלי מעט משקל עודף באזור מטרה שאינו מגיב לדיאטות, כמו למשל אותה הבטן התחתונה שהופכת רפויה ואוגרת לעיתים שומן לאחר לידות אצל נשים.

טיפול המסת שומן אינו מחליף ניתוח שאיבת שומן והוא מתאים בעיקר לאנשים בעלי מבנה גוף רזה עד ממוצא, שיש להם אזורים בעייתיים המיועדים לטיפול. מי שסובלים ממשקל עודף ופרופורציות גוף נכונות, הם פחות מתאימים לטיפולי המסת שומן.

למי לא מתאימה המסת שומן?

המסת שומן אינה מתאימה כטיפול לבעלי ובעלות משקל עודף. במקרים כאלה הפתרון היעיל ביותר הוא הפחתת משקל הגוף באמצעות שינויים תזונתיים, ועיצוב הגוף לאחר ההגעה למשקל היעד.

עוד, המסת שומן אינה מתאימה למי שסובלים מבעיית קרישת דם או בעיות בזרימת הדם, לסובלים מאלרגיות לטמפרטורה קיצונית (חום / קור), ולאזורים שיש בהם קעקוע או צלקת צעירה.

טרם תחילת הטיפול ייערך תשאול יסודי ובמהלכו על המטופל לספק פרטים אודות ההיסטוריה הרפואית שלו, מחלות מהן הוא סובל או סבל בעבר, תרופות שהוא נוטל בעת הטיפול או על בסיס קבוע, וכן הלאה.

תשאול זה יסייע לצוות המרפאה להעריך את מידת ההתאמה של המטופל לטיפול המסת השומן.

במקרים של חוסר התאמה לטיפולי המסת שומן, מומלץ לפנות לד”ר שיין להתאמת אלטרנטיבה יעילה יותר במידת האפשר.

באילו מקרים הטיפול במרפאה לא מספיק וצריך לבצע ניתוח?

טיפולי המסת שומן, בכל אחת מהטכניקות שפורטו, מתאימים בעיקר לאנשים בעלי מבנה גוף רזה עד ממוצע המעוניינים להסיר אזורי שומן עודף נקודתיים ולעצב אזורי מטרה.

בכל מקרה של עודף משקל משמעותי או של טיפול באזור מטרה בעל ריבוי של רקמת שומן, נמליץ לשקול את האלטרנטיבה המציעה תוצאות משמעותיות יותר – שאיבת שומן כירורגית.

בנוסף, כאמור, כדאי לזכור שבמידה של טיפול אפקטיבי בהמסת שומן עשויים להיווצר אזורים של עודפי עור שגם אותם ניתן להדק ולעצב מחדש באמצעות ניתוח אסתטי במרפאה לקבלת תוצאה מושלמת לאחר המסת שומן.

כמה זמן לוקחת המסת שומן?

תהליך המסת שומן כולל בדרך כלל סידרה של ארבעה עד שישה טיפולים, כאשר כל טיפול אורך כשעה.

בתהליכי המסת שומן בקור מתקיים עיסוי מקומי למיטוב זרימת הדם לאזור הטיפול לאחר תום הטיפול באמצעות מכשיר ההקפאה, ועל כן כל טיפול ארוך יותר ביחס לטיפולי המסת שומן בלייזר או טיפולי המסת שומן בחום. 

תוך כמה זמן רואים את התוצאות המלאות של המסת שומן?

תהליך פינוי תאי השומן המתים הטבעי בגוף אורך בדרך כלל בין חודש אחד לשלושה, ועל כן מתוצאות הטיפול, בכל אחת מהטכניקות, ניתן להתרשם במלואן רק לאחר כשלושה חודשים מיום הטיפול האחרון, או כחמישה חודשים מיום תחילת סדרת הטיפולים. שינויים ניכרים בדרך כלל החל מחודש לאחר הטיפול הראשון.

כמה זמן תוצאות ההליך מחזיקות?

בגוף האדם הבוגר לא נוצרים תאי שומן חדשים, כך שתוצאות ההליך שהושגו לאחריו – יישמרו לכל החיים.

ביחד עם זאת חשוב לציין כי כל תהליך של עיצוב הגוף הוא אופטימאלי כאשר המטופל לוקח על עצמו לשמור על שיגרת חיים בריאה הכוללת דיאטה מותאמת למשקל הגוף האופטימאלי שלו ושיגרת אימונים קבועה.

תאי השומן שנותרו באזור המטרה ובאזורים אחרים יכולים להמשיך לצבור שומן ועל כן, השמירה על תוצאות ההליך תלויה במידה רבה בדפוסי חיים ותזונה בריאים.

כמה זמן לוקח תהליך ההחלמה ומה הוא כולל?

בכל סוגי הטיפולים של המסת שומן,לא נדרש תהליך החלמה.

ההליכים אינם פולשניים, לאחר תשאול ראשוני ואיתור מי שסובלים מבעיות רפואיות שאינן מאפשרות חשיפה לטיפולי המסת שומן, הסיכויים לסיבוכים נמוכים והם מקומיים בלבד ברוב המכריע של המקרים. לכן, בדרך כלל ניתן לצאת מן המרפאה הישר לשגרת היום.

בהחלט ייתכן כי אזורי הטיפול יהיו רגישים למגע, מגורים, אדומים, נפוחים מעט אולי, מייד לאחר הטיפול – תופעות קלות אלו חולפות מאליהן בתוך 24 שעות מתום הטיפול.

האם יש תופעות לוואי כלשהן לאחר ההליך?

הליך המסת שומן הוא הליך המבוצע מקומית על אזור מטרה והוא אינו פולשני או ניתוחי. משכך, ברוב המכריע של המקרים אין תופעות לוואי פרט לאי נוחות מסויימת, וצפוייה, באזור הטיפול מייד לאחר ביצוע ההליך, החולפת מאליה בתוך זמן קצר לאחר ההליך.

ביחד עם זאת, נציין כי הבחירה במרפאה איכותית, המצויידת במכשור המסת שומן חדיש ואפקטיבי והמספקת למטופלים צוות מרפאה קשוב, זמין, מקצועי ואמין – מפחיתה את הסיכויים לתופעות לוואי ומגדילה את הסיכוי לטיפולי המסת שומן אפקטיביים.

האם עלולים להיות סיבוכים בזמן ההליך?

שלב התשאול המבוצע טרם ביצוע ההליך הוא חשוב מאין כמותו, ובמהלכו ניתן לאתר את המטופלים שאינם מתאימים לטיפולי המסת שומן, כמו למשל אלה הסובלים מאלרגיה לחום או לקור, מי שהם בעלי תפקודי קרישה בעייתיים או כשלים בזרימת הדם.

במקרים מסויימים, מטופלים כאלה לא יתאימו לטיפולי המסת שומן ועל כן חשוב לאתר אותם טרם תחילת ההליך. מטופלים בעלי מאפיינים שמונעים חשיפה לטיפולי המסת שומן.

כמה עולה המסת שומן?

הליך המסת שומן מבוצע במרפאה ולא בחדר הניתוחים, הוא הליך זול יחסית ביחס לניתוח שאיבת שומן ולהליכים אסתטיים פולשניים, ועלותו בטכניקות השונות בדרך כלל נעה בין 4,500 ₪ ל – 8,500 ₪ עבור סידרה שלמה של טיפולים.

כתבו לנו / דברו איתנו