צרו איתי קשר
דוגמאות לפני אחרי

הקטנת חזה

הקטנת השדיים עצמם היא רק אחד מההיבטים הרבים שיש לניתוח הקטנת חזה. צמצום נפח השד מהווה אמנם חלק ניכר ממנו, אבל המטרה האמיתית של הניתוח היא עיצוב שדיים יפים, באמצעות שיפור צורת השד, מיקומו, הבלטתו, שמירה על הפרופורציות והורדה בנפח.

מרינה, אם לשניים, בת 28 ביום ביצוע הניתוח. מצולמת כשלוש שנים לאחר ביצוע הקטנת חזה בטכניקה הייחודית של דר' שיין. הצלקות סביב העטרה לאורך השד כמעט ואינן מורגשות לאחר כשנה מהניתוח ואינן מהוות סיבה להמנע מניתוח משנה חיים זה.
לפני
אחרי
לפני
אחרי
בת 33, אם לשלושה. מספר שנים טרם הגעתה אלי עבר הרמת חזה עם שתלים בצרפת. עם הזמן ולאחר לידה החזה צנח, גדל מאוד והעטרות התרחבו. מצולמת כשלושה חודשים לאחר הוצאת שתלים והקטנת חזה תוך שימור הרקמה העצמונית, ללא שתל.
לפני
אחרי
לפני
אחרי
בת חמישים, מצולמת כחודש לאחר הקטנת חזה ולכן הצלקות עדיין אדמדמות. הוסרו כ 390 גר' רקמה משמאל ו 330 גר' מימין. התחושה בעטרות ובפטמות - שמורה.
לפני
אחרי
בת 64, כל חייה סבלה מהחזה אך לא ידעה שיש פתרון ניתוחי. ברגע שהבינה זאת חיפשה את המנתח שיעניק לה את התוצאה הטובה ביותר מבחינתה. מצולמת לפני ושלושה חודשים אחרי הקטנת חזה שבה הוסרו מעל 800 גר' רקמה מכל צד. יש לציין שלא בוצע שימוש בנקזים והצלקת איננה צלקת עוגן - אלא צלקת סוכריה על מקל.
לפני
אחרי
בת 40, מצולמת כשנה לאחר ניתוח הקטנת חזה בו הסרתי כמעט 2 ק"ג של רקמה מימין ו 1.5 ק"ג משמאל. הניתוח בוצע בטכניקה הייחודית שלי תוך המנעות מצלקת עוגן או נקזים. גם בניתוחי הקטנת שד גדולים מאוד, אינני משתמש בצלקת עוגן, שלטעמי מכערת את השד, או בנקזים שלטעמי מפריעים מאוד להחלמת המטופלת.
לפני
אחרי
לפני
אחרי
לפני
אחרי
בת 46, מצולמת לפני וחודש אחרי הקטנת חזה. בניתוח הסרתי כ 600 גר' רקמה משמאל ו 850 גר' מימין. הניתוח גרם לשינוי מהותי לטובה בתדמית הגוף של המטופלת.
לפני
אחרי
לפני
אחרי
הקטנת חזה אצל קוסמטיקאית שסבלה מקשיי תפקוד יומיומיים. לאחר ההקטנה חזרה לעבודה סדירה ללא כאבים, מרגישה ונראית רזה יותר ורעננה יותר ומציינת שהייתה זו החלטה נהדרת שבהמשכה ביצעה אצל דר' שיין ניתוחים נוספים כגון מתיחת פנים.
לפני
אחרי
בנקאית בכירה שביקשה להקטין את החזה בצורה המקסימלית על מנת להקל ביצוע פעילות גופנית יומיומית ולהגדיל את היצע הביגוד הרלוונטי. כמו כן ביקשה לאזן ככל הניתן את הא-סימטריה ולהקטין את העטרות. מצולמת לפני ושנה אחרי הקטנת חזה. גם כאן לא נעזרנו בנקזים והצלקת הינה צלקת סוכריה על מקל (ללא עוגן).
לפני
אחרי

ד”ר שיין סבור שניתוח הקטנת חזה הינו אחד הניתוחים המתגמלים ביותר בכירורגיה הפלסטית המודרנית. לצערנו, הפלסטיקה המודרנית עדיין לא מצאה שום דרך להפטר מעודפי עור ורקמה משמעותיים ללא צלקת.

נכון, חוץ מניתוח להקטנת החזה, ניתן באמצעות שאיבת שומן לכווץ את העור ולצמצם את כמות הרקמה כמעט ללא צלקות עוריות. אולם מדובר בצמצום קטן במיוחד שמתאים להקטנה של השד במידה אחת או מקסימום שתיים. ללא ברירה אנו נשארים עם האפשרות של ניתוח הקטנת חזה ומכאן שגם נשארנו עם הצלקות על פני השד. רובכן ודאי מכירות את הצלקות – צלקת בצורת “סוכריה על מקל” או צלקת “עוגן”.

רק במקרים נדירים ד”ר ישאיר צלקת עוגן על השד היות ומדובר בצלקת בולטת וד”ר שיין מאמין בטכניקה של מזעור צלקות עד כמה שניתן, גם בהקטנות של קילוגרם ומעלה לכל שד. לשמחתנו, לאחר ניתוח להקטנת החזה הצלקות סביב העטרה והצלקת האורכית נרפאות כמעט תמיד בצורה עדינה ובחלוף כשנתיים מהניתוח הן יהיו, לרוב, בלתי מורגשות. 

ניתוח הקטנת חזה מערב תמיד גם הרמה של השד ולכן אין צורך להתייחס לכך בנפרד. הקטנת החזה כוללת גם טיפול בקוטר העטרה. במידה והעטרה רחבה מדי היא תוקטן תוך כדי הניתוח. העתקת הפטמה למקומה החדש מותירה צלקת סביב העטרה ובמרכז השד.

הניתוח מבוצע בהרדמה כללית או מקומית. לאחר הניתוח אין צורך בלינת לילה והמנותחות יוצאות הביתה לאחר סיום תקופת התאוששות קצרה. דר’ שיין אינו נוהג להשתמש בנקזים בעת ביצוע ניתוח הקטנת חזה.

החתכים הניתוחיים יכוסו בפלסטר מיוחד בצבע עור שיוסר לאחר חודש על ידי האחות המלווה, במרפאה. בנוסף, נחבוש לך חזיית ספורט עם סגירה קדמית שתפקידה להקטין בצקות, להפחית כאב ולהקל עליך בתפקוד היומיומי שלאחר הניתוח.

בהמשך הדף ריכזנו אוסף שאלות ותשובות נפוצות שנשמח שתקראי במידה ואת מתעניינת בניתוח הקטנת חזה. נשמח גם שתעייני בגלריית התמונות הרלוונטית.

שאלות נפוצות

מהן הסיבות לביצוע ניתוח הקטנת חזה?

הסיבות לניתוח הן אסתטיות ובריאותיות.
מבחינה בריאותית סובלת בעלת החזה הגדול מכאבי גב, אי נוחות ופגיעה הדרגתית בעמוד השדרה במקרים של חזה גדול וכבד מאוד. השד הנפול עשוי לגרום להצטברות לחות בקפל התת שדי שמעודדת הופעת פטרת באזור (במיוחד באקלים השורר בארצנו). בכתפיים מופיע כאב הנובע מנשיאת החזייה. ככל שהשד גדול יותר כך יוחמרו התופעות המצוינות לעיל.
הסיבות האסתטיות נובעות בדרך כלל משינוי בפרופורציות הגוף. חזה גדול מדי מקנה מראה שמן. קשה למצוא ביגוד הולם. לכך מתווספת מגבלה בביצוע פעולות יומיומיות, כגון : ספורט, ריקוד, ריצה ואף ניקיון הבית. חזה גדול מלווה לעיתים בעטרה רחבה ביותר ולא נאה, הקטנת החזה תפתור גם בעיה זאת.

החל מאיזה גיל ניתן לבצע ניתוח להקטנת חזה?

מומלץ לבצע את הניתוח להקטנת החזה כאשר השדיים ישלימו את התפתחותם ויגיעו לגודלם הסופי. לכן לרוב מבצעים את הניתוח לאחר גיל 18. עם זאת, במקרים קיצוניים, אצל נערות אשר חוות מצוקה נפשית וחברתית קשה בגלל שדיים גדולים מאוד, נמליץ לבצע את הניתוח בגיל מוקדם יותר וזאת בכפוף להסכמת שני ההורים.

האם יישארו לי צלקות לאחר ניתוח להקטנת חזה?

כאמור, ד”ר שיין מנתח בשיטה ייחודית, באמצעותה הוא מבצע לרוב שני חתכים בלבד: האחד בהיקף העטרה והשני במאונך מהעטרה כלפי מטה (צלקת סוכריה על מקל). בשיטה זו נחסכת הצלקת מהקפל התת שדי, שנמתחת ממרכז הגוף ועד לבית השחי הנוצרת כשמנתחים בשיטות אחרות. החתכים מחלימים היטב ומגיעים למצבם הסופי לאחר כשנה ויותר וברוב המקרים אין הם מפריעים לאשה כלל.

האם שינויים במשקל משפיעים על ניתוח הקטנת חזה?

מומלץ לבצע ניתוח הקטנת חזה כשהמשקל שלך יציב ולא צפוי להשתנות. כל שינוי משמעותי במשקל אחרי הניתוח ישפיע לרעה על התוצאה.

האם ניתוח הקטנת חזה כואב ואילו תופעות לוואי יכולות להתרחש?

כמו אחרי כל פעולה כירורגית, גם אחרי ניתוח הקטנת חזה ייתכנו כאבים. רוב הנשים מרגישות מעט כאבים בחזה בימים הראשונים שלאחר הניתוח, ולאחר מכן אי נוחות קלה בלבד למשך שבוע או יותר. את הכאב ניתן להקל באמצעות משככי הכאבים המקובלים. בין תופעות הלוואי האפשריות ניתן לציין פגיעה בתחושה בפטמות וחוסר יכולת להניק.

האם תהיה לי איזושהי מוגבלות כתוצאה מניתוח הקטנת חזה ומתי אוכל לחזור לפעילות רגילה?

כבר ביום הניתוח תוכלי לצאת מהמיטה. לפעילות רגילה תוכלי לחזור כבר לאחר מספר ימים עד שבוע, ולפעילות גופנית מאומצת יותר לאחר כחודש. חוץ מהימנעות מספורט ופעילות מאומצת אין כל הגבלות אחרות כך שתוכלי לחזור לשגרת חייך במהירות.

האם מותר לעשן לפני ואחרי ניתוח הקטנת חזה?

אנו דורשים מהמטופלות שלנו הפסקת עישון מוחלטת כחודש לפני וחודש אחרי הניתוח. נשים שמעשנות מסתכנות בבעיות ריפוי פצע קשות שתוצאתן יכולה להיות הצטלקות לא יפה ועד לכדי אובדן מלא של העטרה והפטמה. הספרות המקצועית מראה שהפסקת עישון מלאה כחודש לפני הניתוח מצמצמת כמעט לחלוטין את תופעות הלוואי הנובעות מהעישון. במידה ואת מתקשה להפסיק לעשן תוכלי לפנות לקופת החולים שלך ולהצטרף לסדנאות גמילה מעישון.

האם ההחלמה לאחר ניתוח הקטנת חזה קשה?

למרבית ההפתעה, ההחלמה מניתוח הקטנת חזה קלה ומהירה. מתוארת אי נוחות אך לא כאב עז. המנותחת חוזרת לפעילות מלאה תוך כשבוע אך עדיין מנועה מביצוע פעילות גופנית מאומצת, הרמה של משאות כבדים והעלאה של לחץ הדם. מרבית התפרים פנימיים ונספגים מאליהם. השד מקבל את צורתו הסופית בהדרגה תוך כשלושה חודשים ורק אז ניתן לקבל מושג על מראה השד העתידי. הצלקות הולכות ומאדימות בהדרגה עד שלושה חודשים ומתבהרות בהמשך. לאחר כשנה ניתן לראות את התוצאה הסופית של ניתוח הקטנת החזה שעברת הן מבחינת מראה החזה והן מבחינת הצלקות. בתקופה זאת ניתן לטפל באיכות הצלקת באמצעות משחות או מדבקות סיליקון.

מי לא יכולה לעבור ניתוח להקטנת חזה אצל דר’ שיין?

כמנתח פלסטי בכיר, דר’ שיין ישאף לבצע הקטנת חזה איכותית בכל מטופלת המעוניינת בכך. עם זאת הקטנת חזה אינה מתאימה למספר קבוצות של נשים לדוגמא –
1. נשים הסובלות מהשמנת יתר קיצונית (BMI מעל 35)
2. נשים הסובלות ממחלות כרוניות לא מאוזנות כגון – סוכרת, יתר לחץ דם, מחלת לב איסכמית.
3. נשים הסובלות מפגיעה משמעותית במנגנון הקרישה – הן מדימום יתר והן מקרישיות יתר.
4. נשים מעשנות אשר אינן מסוגלות להפסיק לעשן חודש לפני הניתוח וחודש לאחריו.

מהם הסיבוכים האפשריים אחרי ניתוח הקטנת חזה?

את הסיבוכים ניתן לחלק לשתי קבוצות – בריאותיים ואסתטיים. כלל הסיבוכים נדירים מאוד. על פי הספרות המקוצעית סיבוכים מתרחשים בעד 10% אחוז מהמנותחות. על פי הסטטיסטיקה הפנימית שלנו מדובר באחוז קטן הרבה יותר. מדובר בכלל הסיבוכים ולא הארעות של סיבוך יחיד מכאן שניתן לומר שמעל 90% מניתוח הקטנת החזה של דר’ שיין עוברים בהצלחה מלאה.
קבוצת הסיבוכים הבריאותיים השכיחה הינה – זיהום המצריך טיפול אנטיביוטי, דימום המצריך כניסה חוזרת לחדר ניתוח ופגיעה זמנית או קבועה בתחושת הפטמה. אצל מעשנות, גם כאלו שהפסיקו לעשן על פי ההנחיות קיים יותר סיכון להפרעה בהחלמת הצלקות או פגיעה בעור הפטמה והעטרה (סיבוכי פצע).
בקבוצת הסיבוכים האסתטיים נמנה את הצלקות שנותרות אחרי הניתוח. אלו יכולות להיות יפות וכמעט לא ניכרות לעין, או להפך. חשוב להזכיר שצלקות הינן תוצאה כמעט בלעדית של נטיית המנותחת. ישנם אנשים הנוטים לייצר צלקות בולטות (היפרטרופיות / קלואידיות) וכמעט תמיד לא ניתן לזהות זאת מראש. ניתן לטפל בצלקות לא נאות במשחות בלייזר או באמצעות מדבקות סיליקון מיוחדות. מבחינה צורנית (צורת השד) ישנם סיבוכים כגון אסימטריה. ראוי לציין שאין שאיפה לייצר סימטריה מלאה במהלך ניתוח הקטנת חזה משום שאיברים זוגיים בגוף אינם מבטאים סימטריה מלאה. לעיתים רחוקות המנותחת אינה מרוצה מהגודל שהתקבל (קטן או גדול יחסית לציפיותיה). כדאי לדעת שלרוב ניתן לתקן בעיות צורניות באמצעות פרוצדורה ניתוחית קצרה נוספת.

״הקטנת חזה נטולת כאב״

כתבו לנו / דברו איתנו