צרו איתי קשר

היריון והנקה לאחר ניתוח להגדלת חזה

הריון והנקה לאחר ניתוח להגדלת חזה

נשים רבות שעברו ניתוח להגדלת חזה מעוניינות בשלב מאוחר יותר להיכנס להיריון ופונות אלי עם שאלות הקשורות בנושא. השאלות היו מגוונות ועסקו באפשרות שהחזה ישתנה לאחר ההיריון ובמהלכו ולצד זה הן עסקו פעמים רבות בנושא ההנקה עצמה. 

להלן שתי שאלות שקיבלתי פעמים רבות:

שלום דר’ שיין, עברתי ניתוח להגדלת חזה לפני כשנתיים ואני מתכננת בקרוב להיכנס להיריון. האם הניתוח שעשיתי יישאר כפי שהוא כעת או שהחזה ישתנה ואצטרך לבצע החלפת שתלים? 

שלום דר’ שיין, אני מעוניינת בקרוב להיכנס להיריון ועברתי ניתוח להגדלת חזה בעבר. האם לאחר הלידה אוכל להניק כרגיל?

אענה על השאלות הללו בצורה מפורטת:

ניתוח להגדלת חזה הנו הניתוח הנפוץ ביותר בקרב נשים צעירות. כולל נשים המתכננות להתחתן בהמשך חייהן ולהקים משפחה.

ככלל ישנם שתי קבוצות של נשים מבצעות ניתוח להגדלת חזה:

  1. נשים צעירות אשר אינן מרוצות ממראה וגודל החזה שלהן עוד לפני שלב ההיריון והלידה.
  2. נשים הבאות לשקם את מראה החזה לאחר שהשתנה בעקבות הריונות ולידות.

כעת לתשובות,

האם ההיריון משפיע על תוצאות ניתוח הגדלת החזה?

היות והריון משפיע על מראה החזה אנחנו ממליצים לא לבצע ניתוחי חזה אם המועמדת מתכננת להיכנס להריון בשנה העוקבת למועד הייעוץ. בנוסף בגלל שתוצאת הניתוח יכולה אף ל”להתקלקל” כתוצאה מהריון, אולי עדיף לעשות את הניתוח בתום הלידות, כשאתן מתכננות פרק זמן ארוך של כשנתיים שלוש לפני הלידה הבאה או כשאתן עדיין לא נשואות / בזוגיות או צעירות מאוד ולא חושבות כלל על ילדים בטווח הזמן הקרוב. במידה ורוצים להחליף את השתלים או להוסיף שתלים בחזה לאחר ההיריון, מומלץ לעשות זאת מספר חודשים לאשר שמסתיימת תקופת ההנקה.

האם ניתן להניק לאחר ניתוח להגדלת חזה?

אימהות רבות מניקות את ילדיהן גם כשיש להן שתל בחזה. כיום בניגוד לעבר, השתלים נחשבים להרבה יותר איכותיים ובטוחים ולכן הסיכוי שהם ידלפו או יתפוצצו הנו קלוש. בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם רופא מומחה אודות השאלה האם להניק או לא במקרה ויש שתלי סיליקון בחזה.

על מנת שנוכל להבין זאת יותר לעומק, חשוב לדעת כי הגדלת חזה לא אמורה לשנות את יכולת ההנקה, בוודאי שלא למנוע אותה. השתל ממוקם מאחורי רקמת השד ולכן לא מפריע לבלוטות ולצינוריות החלב. יכולת ההנקה של האישה תלויה בהרכב התזונתי שלה, בנתונים הגנטיים וביכולותיה האישיות. יתרה מכך, במקרים רבים הגדלת חזה אף משפרת את יכולת ההנקה מבחינה פיזית, למשל במקרים של פטמה שקועה שיוצאת החוצה בעזרת השתל ובכך לתינוק קל יותר לאתר את הפטמה. כאמור, אין קשר בין ניתוח הגדלת חזה לבין הנקה וכל עוד לאם יש חשק ויש חלב – היא תוכל להניק.

אולם, כאשר החיתוך במהלך ניתוח הגדלת חזה נעשה בקו העטרה תיתכן בעיה באספקת החלב ולכן יש להתייעץ עם הרופא טרם הניתוח. כמו כן, מי שרוצה לשמור על צורת השד לאחר הגדלת החזה צריכה לחשוב פעמיים אם היא רוצה להניק או לא משום שהנקה אכן משנה את צורת השד.

לצערנו יש אחוז מסוים של נשים באוכלוסיה שנולדו ללא היכולת להפיק חלב. לא ניתן לדעת מי יכולה או לא להניק אלא לאחר הלידה וניסיון ההנקה הראשון ולכן יש נשים שיעברו הגדלת חזה לפני ההריונות ולא יוכלו להניק אבל זאת בגלל האמור ולא בגלל הניתוח.

לסיכום, ניתן לומר כי אין כל מניעה להניק לאחר ניתוח להגדלת חזה.


המלצתי בעניין ניתוח להגדלת חזה: לפני או אחרי היריון? 

אם הנכן מתכוונות להיכנס להריון בשנה הקרובה ואתן חושבות לעבור ניתוח להגדלת חזה, מומלץ לעבור את הלידה ואת תקופת ההנקה ואז לעשות את הניתוח בראש שקט.

בהצלחה, דר’ שיין.

אודות הכותב
ד״ר אופיר שיין
מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית
דר’ אופיר שיין הוא מומחה לכירורגיה פלסטית מהטובים בישראל, עם רקע וניסיון עשיר, שעיקר תשוקתו היא לכירורגיה פלסטית ניתוחית – אסתטית.
מחכה לשמוע מכן

    צרו איתי קשר